پرستاری و تدریس
تدریس دروس برای مدرسین پرستاری 

روش های شستن دستها پرستار اسکراب قبل از جراحی :

شستن دستها برای انجام جراحی را می توان به : 1) روش شستن قسمتهای مختلف دست در زمان های مشخص ، ویا 2) روش شمارش تعداد دفعات برس كشیدن انجام داد .  اگر این دو روش به درستی انجام شوند ،هر دوی آنها روشهای موثری خواهند بود. در این دو روش روی دست،ساعد و قسمتی از بازوی دستها توسط مواد ضدعفونی كننده ی شیمیایی و وسایل مكانیكی شسته می شود. در هر دو روشی كه در بالا ذكر شد از یك الگوی آناتومیكی مشترك پیروی می شود. بدین صورت كه شستن دستها با شستشوی انگشت شست آغاز شده و از یك انگشت به انگشت دیگر و سپس به سمت پایین و حاشیه ی بیرونی انگشت پنجم ادامه می یابد .سپس سطح پشت دست و بعد از آن كف دست شسته می شود .البته انگشتان را می توان از سمت انگشت كوچك به طرف انگشت شست نیز شستشو داد. بعد از انجام این مرحله قسمت مچ دست و بعد از آن قسمت ساعد و در نهایت 5 سانتیمتر بالاتر از آرنج شسته می شود. از آنجاییكه قسمت انگشتان و كف دست بیشتر با محیط استریل جراحی در تماس هستند،بنابراین عمل شستشو باید از این قسمتها شروع شده و با شستشوی 5 سانتیمتر بالاتر از قسمت آرنج خاتمه یابد . در حین و پس از شستشو،دستها باید به سمت بالا نگه داشته شوند تا مسیر جریان آب از تمیزترین قسمت دستها یعنی انگشتان و كف دست كه برای ما حائز اهمیت می باشند به سمت بازوها باشد.

روش شستن دستها در زمان مشخص :

در این روش انگشتان ،دستها و بازوها با اختصاص یك زمان مشخص به هر یك از این قسمتها شستشو میشوند. كل زمانی كه صرف شستندستها می شود ممكن است 6،5،4،3 و یا 10 دقیقه باشد كه به عنوان مثال در در اینجا روش 5 دقیقه ای به شرح زیر توضیح داده شده است:

1-  ابتدا دستها را تا بالای ساعد با آب خیس كنید.

2- حدود 6 قطره (2 تا 3 میلی لیتر ) از ماده ی ضدعفونی كننده را بر روی دستها بریزید.

3- دستها و بازوها را تا حدود 5 سانتیمتر بالاتر از آرنج ،چند مرتبه بشویید .  دستها را چندین مرتبه در حالیكه به سمت بالا نگه داشته اید، آب بكشید.

4- یك برس یا اسفنج استریل را از داخل بسته یا ظرف مخصوص آن بردارید،سپس با استفاده از یك ماده ی ضدعفونی كننده (در صورتی كه برس یا اسفنج آغشته به ماده ضد عفونی كننده نباشد ) انگشتان و ناخنهای هر دست را به مدت 5/0 دقیقه بشویید.

روش شستن دستها در 6 دقیقه :

                     زمان

ناحیه

30 ثانیه

1-ناخن ها

1 دقیقه

2- انگشتان

15 ثانیه

3- كف دست

15 ثانیه

4- پشت دست

1 دقیقه

5- ساعد تا 5 سانتیمتر بالاتر از آرنج

 

6- این مراحل را برای دست دیگر تكرار كنید.

 

روش شمارش تعداد دفعات برس كشیدن:

                     زمان

                          ناحیه

20 بار

1- ناخن ها

10 بار

2-انگشتان

10 بار

3- كف دست

10 بار

4- پشت دست

40 بار

5- ساعد تا 5 سانتیمتر بالاتر از آرنج

 

6- این مراحل را برای دست دیگر تكرار كنید.

 

5- در حالیكه برس در دست شماست هر دو دست را در زیر آب برده و ناخن انگشتان را توسط پاك كننده های فلزی یا پلاستیكی یكبار مصرف تمیز كنید ،پاك كننده های ناخن پس از مصرف باید دور انداخته شوند.

6- دوباره انگشتان،ناخنها و كل دست را به مدت 5/0 دقیقه بشویید.

7- دستها و برس را آب بكشید .

8- با استفاده از ماده ی ضدعفونی كننده دستها و بازوهای هر دو دست را تا حدود 5 سانتیمتر بالاتر از آرنج ،مجددا به مدت 3 دقیقه بشویید و انگشتان را در هنگام شستن باز نگه دارید.

9- دستها و بازوها را هماند مرحله ی قبل آب بكشید .
[ جمعه بیست و ششم آذر ۱۳۸۹ ] [ 23:33 ] [ مختار یعقوبی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

کارشناس ارشد آموزش پرستاری
موضوعات وب
امکانات وب